View Single Post
  #100  
Old 03-01-2007, 09:14 AM
carrie721's Avatar
carrie721 carrie721 is offline
Addicted Ledgie
 
Join Date: Nov 2005
Location: the north coast of OH
Posts: 11,312
Default

Quote:
Originally Posted by markolas View Post
Someone needs to explain to me this $20 a week thing. Let's see a copy of your grocery list. I spend $40-$60 a week. And you're not buying any processed food?
no processed foods. i buy just enough to eat 1500 cal/day. these days i spend more like $25/week because i got a raise at work. i don't buy really expensive stuff like cereal or bread, and the only prepackaged thing i buy these days are kashi trail mix granola bars. and occasionally i get morningstar fake chicken patties or black bean burgers, but those are expensive. usually i buy seven apples, enough romaine lettuce to make seven salads (and i don't buy the pre-cut mixes, either, just straight romaine), whole grain pasta (usually buy it when it's on sale, though, in larger quantities), eggs, soy milk, vanilla yogurt (one of the larger containers), almonds, etc. sometimes i buy extras like olive oil or coconut oil or seasonings, whenever i start running out, but that's not a weekly thing. $20/week is possible!
Reply With Quote